שר הפנים גדעון סער הכריז בתאריך 13 במרץ 2014, על 24 הרשויות שיוגדרו כ"רשויות איתנות", בהתאם לחוק הרשויות האיתנות שאושר במליאת הכנסת.

הרשויות הן: אבן יהודה, אשדוד, אשקלון, באר טוביה, באר שבע, גן רווה, דרום השרון, הרצליה, חולון, חיפה, כפר סבא, כפר שמריהו, נס ציונה, נשר, עומר, פתח תקווה, ראש העין, ראש פינה, ראשון לציון, רמת גן, רמת הנגב, רעננה, תל אביב-יפו, תמר.

שר הפנים גדעון סער: "חוק רשויות איתנות מחולל רפורמה בשלטון המקומי, על ידי ביזור סמכויות מהשלטון המרכזי. מי שחושב שפיקוח יתר הוא אפקטיבי – טועה. פיקוח יתר הוא גרוע הן לשלטון המקומי והן לשלטון המרכזי".
 
על פי החוק, "רשות איתנה" הינה רשות מקומית אשר אינה מקבלת מענק איזון, ללא גירעון שוטף, וכן עומדת בעוד מספר קריטריונים הנוגעים להתנהלותה השוטפת. 
 
בהתאם לתיקון המוצע תקבלו רשות איתנה הקלות בכל הנוגע לתלותן בשלטון המרכזי במספר נושאים, כגון: פטור מהצורך באישור לביצוע עסקאות מקרקעין, פטור מהצורך באישורי תקציב ופטור מהצורך באישור למחיקת חובות לרשות המקומית.

עם זאת, קיימים בחוק מנגנוני בקרה על מנת לפקח כי רשויות אלה מממשיכות לתפקד כראוי גם ללא פיקוח הדוק של משרדי הממשלה הרלוונטים.  במקרה שיתברר כי הרשות איננה ממשיכה להתנהל בצורה תקינה, ראשי שר הפנים להוציא את אותה רשות מרשימת הרשויות האיתנות.

לצפייה במכתב שנשלח לראש עיריית נס ציונה, יוסי שבו משר הפנים, גדעון סער בקובץ PDF לחצו כאן